Abyste se úspěšně zaregistrovali, budete potřebovat:
Fyzické osoby:Registraci můžete provést pomocí Bank ID, stačí, aby tuto funkci podporovala Vaše banka. Poté se jen stačí při zvolení registrace přes Bank ID přihlásit do Vašeho internetového bankovnictví.
nebo
Registraci můžete provést vyplněním našeho registračního formuláře na webu. Poté budete potřebovat:
Potvrzení o provedené registraci vám přijde e-mailem společně s uzavřenou smluvní dokumentací. Nezapomeňte, že smluvní dokumentace nabývá účinnosti dnem, kdy bude připsán první převod na váš účet uskutečněný prostřednictvím vašeho bankovního účtu uvedeného při registraci. Investovat můžete začít až poté, co zkontrolujeme vámi zaslané doklady. Potvrzení o umožnění investování vám taktéž zašleme e-mailem.
Politicky exponovaná osoba (PEP) je jedinec, který zastával nebo stále zastává významnou veřejnou funkci na celostátní nebo regionální úrovni, čímž má významné rozhodovací pravomoci, zejména v oblasti finančních prostředků. Tato definice je stanovena v § 4 odst. 5 zákona č. 253/2008 Sb., známého jako zákon proti praní špinavých peněz.
Možnost přihlásit se do uživatelského prostředí a zadávat platební příkazy má pouze taková fyzická osoba anebo více fyzických osob, které budou v tomto obchodním vztahu aktivně jednat za právnickou osobu. Při zadávání platebního příkazu za účelem nabytí participace dojde všem fyzickým osobám jednajícím za právnickou osobu SMS kód, jehož opsáním do příslušných polí v rámci aplikace dojde k provedení platebního příkazu.
Informace o právnické osobě:
Informace o aktivně jednajících fyzických osobách za právnickou osobu:
Každá fyzická osoba, které je alespoň 18 let a každá fyzická i právnická osoba, která má bankovní účet zřízený a vedený u české nebo slovenské finanční instituce nebo pobočky zahraniční finanční instituce v české nebo slovenské republice.
Jelikož jsme byli zapsáni Českou národní bankou do registru poskytovatelů platebních služeb malého rozsahu, tak jsme se stali povinnou osobou dle zákona č. 253/2008 Sb. o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (AML). Za účelem správného provedení AML prověrky po vás při procesu registrace požadujeme všechny informace a dokumenty.
Investování je umožněno pouze registrovaným uživatelům platformy upvest. Upvest vede registrovanému uživateli neboli investorovi účet, prostřednictvím kterého investuje. Investor může po přihlášení platformu a její funkce využívat v plném rozsahu. Mimo jiné má přehled o svých dosud provedených investicích a může být prostřednictvím platformy informován o jejich průběhu.
Potřebujete být registrovaným uživatelem (investorem), provést Identifikační platbu, mít nabitý účet alespoň ve výši plánované investice. Dále musíte být přihlášeni na platformě a mít při ruce mobilní telefon.
Po provedení investice jsou na vašem účtu zablokovány peněžní prostředky ve výši zadané investice tak, aby s nimi v období fundraisingu nebylo možné disponovat. K odblokování peněžních prostředků dojde v následujících případech:
V opačném případě, kdy bude fundraising úspěšný a proběhne čerpání úvěru developerem, dojde k provedení převodu investované částky (či její části) na bankovní účet developera.
O odeslání peněžních prostředků developerovi vás budeme informovat e-mailem. Nicméně odeslání peněžních prostředků developerovi nepředstavuje okamžik získání participace. K získání participace dojde v momentě úspěšného fundraisingu. O získání participace vás budeme informovat zasláním e-mailu.
Na základě vaší participace jsou vám poté převáděny výnosy plynoucí z úvěru uzavřeného mezi Upvestem a developerem až do jeho úplného splacení.
Všechny zablokované prostředky na vašem účtu ve vztahu k dané investici se odblokují a můžete s nimi opět libovolně disponovat.
Po zvolení výše investice a kliknutí na tlačítko „investovat bankovním převodem“ zadejte platební příkaz ve vašem bankovnictví, obsahující váš unikátní variabilní symbol a specifický symbol dané investiční příležitosti, do které chcete investovat. Po připsání platby na účet Upvestu se pokusíme částku automatikcy zainvestovat.
Pokud chcete provést investici u některé z investičních příležitostí, musíte se nejprve přihlásit na platformu. Na stránce určené pro prezentaci dané investiční příležitosti rozkliknete tlačítko „Investovat“. Poté do příslušného pole zvolíte výši investice a stisknete tlačítko „Investovat“. Na vaše telefonní číslo, které jste zadali při registraci vám přijde potvrzovací SMS kód, který opíšete do příslušného pole. Poté stisknete tlačítko „Potvrdit“. Po tomto kroku vám zašleme e-mail potvrzující provedení investice. V tomto okamžiku také získáváte podmíněnou participaci.
Po provedení investice jsou na vašem účtu zablokovány peněžní prostředky ve výši vámi zadané investice tak, aby s nimi nebylo možné disponovat po dobu období fundraisingu. K odblokování peněžních prostředků dojde v následujících případech:
V opačném případě, kdy bude fundraising úspěšný a proběhne čerpání úvěru developerem, dojde k provedení převodu investované částky (či její části) na bankovní účet developera.
O odeslání peněžních prostředků developerovi vás budeme informovat e-mailem. Nicméně odeslání peněžních prostředků developerovi nepředstavuje okamžik získání participace. K získání participace dojde v momentě úspěšného fundraisingu. O získání participace vás budeme informovat zasláním e-mailu.
Na základě vaší participace jsou vám poté převáděny výnosy plynoucí z úvěru uzavřeného mezi Upvestem a developerem až do jeho úplného splacení.
Výčet rizik je součástí smluvní dokumentace (OPP), některá rizika jsou uvedena jako součást popisu u jednotlivých investičních příležitostí.
Investovaná částka musí být v rozmezí minimální a maximální výše investice. Tato informace je uvedena v parametrech investice na stránce dané investiční příležitosti.
Zároveň musí být investovaná částka zaokrouhlena na celé tisícikoruny.
Jednou provedenou investici již nelze odvolat či zrušit. Investované prostředky se vám vrátí v souladu s parametry investice nebo v případě neúspěšného fundraisingu.
Uživatelé mohou na Upvestu zpravidla investovat od minimální částky 5 000 Kč.
První převod peněžních prostředků musíte provést převodem ze svého bankovního účtu, který jste uvedli při registraci. Pokud chcete investovat v českých korunách, požadovanou výši částky zašlete na bankovní účet Upvestu určený pro investice č. 7401552/0100 vedený u Komerční banky, a.s. a se zadáním vašeho variabilního symbolu do pole variabilního symbolu.
Číslo účtu pro platby v Kč: 7401552/0100
Číslo účtu pro platby v EUR: 7600287/0100
IBAN pro platby v EUR: CZ23 0100 0000 0000 0760 0287
Variabilní symbol: váš variabilní symbol, který obdržíte po registraci e-mailem a který máte zobrazený u vašeho profilu po přihlášení na platformu.
Každý další převod můžete uskutečnit z libovolného bankovního účtu s tím, že musíte vždy zadat váš variabilní symbol jako variabilní symbol.
Participace zakládá investorovi právo podílet se na výnosech a ztrátách plynoucích ze smlouvy o úvěru, kterou uzavřel Upvest s developerem. Podíl na výnosech a ztrátách plynoucích ze smlouvy o úvěru je proporční k výši investice, za kterou investor danou participaci získal.
Pokud tedy investor získá participaci v hodnotě 100 000 Kč (investuje 100 000 Kč) na úvěru jehož jistina činní 10 000 000 Kč (investiční cíl), bude dostávat 1% z celkových výnosů náležícím investorům plynoucí z této smlouvy o úvěru.
Výnosy zahrnují splátku jistiny a výplatu úroků, úroků z prodlení, poplatků či smluvních pokut. Rozdělení výnosů plynoucích ze smlouvy o úvěru mezi investora a Upvest je následující:
Jistina: 100% Investorům
Úroky: 100% Investorům
Úrok z prodlení: 100% Investorům
Poplatky:
Smluvní pokuty:
Pokud by měla nastat změna ve výše uvedeném způsobu rozdělení plnění z úvěru ve vztahu ke konkrétní participaci a úvěru, investor na ní bude dopředu společností zřetelně a viditelně upozorněn ještě před provedením investice.
Ztráta ze smlouvy o úvěru, na které se investor po získání participace taktéž podílí, je limitována výší investice, za kterou investor participaci získal.
Podmíněná participace vzniká okamžikem provedení investice a zaniká jedním z následujících okamžiků:
V prvním případě získáváte participaci. Ve druhém případě jsou vám vráceny dříve investované prostředky do dané investice.
Po dobu úvěrového vztahu jsme s developerem v kontaktu a dohlížíme na dodržování parametrů smlouvy o úvěru, jakož i realizovaného developerského projektu. Z toho důvodu jsme schopni odhalit hrozící problémy s případným nesplácením úvěru, popř. identifikovat jejich příčinu. Dále již za situace, kdy hrozí, že developer nesplatí jakoukoli část úvěru, dle smlouvy o úvěru můžeme uplatnit a budeme uplatňovat řadu sankčních mechanismů, které mají za cíl přinutit developera k řádnému plnění svých povinností plynoucích z této smlouvy (smluvní pokuta, hrozba zesplatnění úvěru apod.). Disponujeme tedy nástroji pro odhalení hrozícího nesplácení úvěru a donucujícími mechanismy pro jeho řádné hrazení.
V případě, že se developer ocitne v prodlení se splácením úvěru, snažíme se nastalou situaci aktivně a neodkladně vyřešit, a to vždy s ohledem na zájmy investorů a specifika daného projektu. Konkrétně, v co nejkratším čase prověříme aktuální majetkovou situaci developera, naši právníci navrhnou možné postupy k vymožení dlužné pohledávky, připraví veškeré potřebné dokumenty a v neposlední řadě se pokusíme o smírnou dohodu se samotným developerem stvrzenou ve formě notářského zápisu či jiného závazného dokumentu (např. o dohodu o úhradě dlužné částky ve splátkách apod.). Za situace, kdy nedojde k uspokojivé mimosoudní dohodě s developerem a jeví-li se soudní vymáhání dlužné pohledávky jako účelné (tj. developer disponuje aktivy k pokrytí jeho závazků či alespoň rozumné části), v návaznosti na zaslání předžalobní výzvy developerovi zahájíme soudní řízení. Samozřejmě tímto postupem není dotčena naše snaha o získání maxima finančních prostředků z konkrétní smlouvy o úvěru, proto i nadále hledáme efektivní cesty jak případně zaměnit pohledávku za developerem v likvidnější aktivum - např. formou prodeje pohledávky třetí osobě, uzavřením soudního smíru v rámci soudního řízení či mediační dohody apod. Zjistíme-li, že k nesplacení úvěru došlo v důsledku porušení zákonných povinností osob zastupujících developera, poženeme je k osobní odpovědnosti např. z titulu porušení péče řádného hospodáře při výkonu funkce statutárního orgánu developera. V krajním případě, pojmeme-li podezření, že k nesplacení úvěru došlo v důsledku trestního jednání developera či osob jej zastupujících, jsme připraveni obrátit se s takovými poznatky na orgány činné v trestním řízení (Policie ČR, státní zastupitelství).
Nejprve získáte podmíněnou participaci, která se po úspěšném fundraisingu automaticky přemění na participaci.
Investovat můžete do vámi zvolených smluv o úvěru, které uzavírá Upvest s developery prostřednictvím participací. Upvest uzavírá s developerem smlouvu o úvěru za účelem poskytnutí peněžních prostředků k realizaci nemovitostního projektu, který je popsán na stránce dané investiční příležitosti.
Pokud chcete provést investici u některé z investičních příležitostí, musíte se nejprve přihlásit na platformu. Na stránce určené pro prezentaci dané investiční příležitosti rozkliknete tlačítko „Investovat“. Poté do příslušného pole zvolíte výši investice, která musí být v rozmezí minimální a maximální výše a stisknete tlačítko „Investovat“. Na vaše telefonní číslo, které jste zadali při registraci vám přijde potvrzovací SMS kód, který opíšete do příslušného pole. Poté stisknete tlačítko „Potvrdit“. Po tomto kroku vám zašleme e-mail potvrzující provedení investice.
Jelikož při investování prostřednictvím platformy dochází ke zvýšení majetku investora, podléhají příjmy z těchto investic zdanění. Níže uvádíme postup zdanění pro českého daňového rezidenta fyzickou osobu, pro kterého se jedná o příležitostný příjem a tato jeho činnost nenaplňuje znaky podnikání a tyto investice nemá vloženy ve svém obchodním majetku.
Zdanění příjmů z investic prostřednictvím participací podléhá zdanění v rámci § 10 (ostatní příjmy) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZDP“). S ohledem na stanovisko Generálního finančního ředitelství ze dne 19.10.2017 by příjmy z participací na úvěrech měly být zdaněny podle ustanovení § 10 odst. 1 písm. b) ZDP za následujících podmínek. Základem daně je dle ustanovení § 10 odst. 4 ZDP příjem z participace dosažený v daném zdaňovacím období, snížený o výdaje na jeho dosažení a to do výše, která ještě nebyla uplatněna v předchozích zdaňovacích obdobích.
V § 10 nejsou výdaje vázány na časovou souvislost se zdaňovacím obdobím, kdy byly vynaloženy, ale jsou vázány k příjmu (tj. roku kdy došlo ke zvýšení majetku). Vzhledem k tomu, že jednotlivé participace generují stejný druh příjmů lze následně kompenzovat výdaje a příjmy mezi jednotlivými participacemi v rámci jednoho zdaňovacího období. Výdaje je možno uplatňovat pouze do částek neuplatněných v předchozích zdaňovacích obdobích a případnou ztrátu není možné převádět do dalšího zdaňovacího období.
V případě příjmů investora společnosti upvest s.r.o. je základem daně tedy celý příjem obdržený z participace v daném zdaňovacím období (tj. vše, co obdržím) snížený o částku poskytnutých prostředků na danou participaci a o výši souvisejícího poplatku, a to pouze do výše, která ještě nebyla v předchozích zdaňovacích obdobích uplatněna. Ke zdanitelnému příjmu přitom dochází v okamžiku připsání na účet investora, tj. v okamžiku, kdy s těmito prostředky může investor dále nakládat (vybrat, dál investovat nebo ponechat na účtu).
Prosím vezměte na vědomí, že společnost upvest s.r.o. neposkytuje daňové poradenství a výše uvedené informace jsou pouze informativní a nezávazné. Každý investor má povinnost sám podat daňové přiznání a to do 1. dubna následujícího roku. O daňových aspektech participací se případně poraďte se svým daňovým poradcem.
Nejdříve v den, ve kterém obdržíme na bankovní účet platbu podle smlouvy o úvěru, převedeme náležitou část této platby na váš účet. Nejpozději však do druhého pracovního dne ode dne, kdy jsme takovou platbu přijali.
Participaci získáváte, pokud dojde k úspěšnému fundraisingu. Od takové chvíle se podílíte na dané smlouvě o úvěru.
Máme právo ukončit vaši participaci i v průběhu jejího trvání, zároveň máme povinnost vám vyplatit dosud obdržené a nevyplacené výnosy ve vztahu k takové participaci a vyplatit vám tržní hodnotu takové participace. Toto právo jsme nastavili jako ochranu z důvodu, kdyby se stalo, že nám zákon nadále neumožní provozovat tuto činnost.
Přímý právní vztah s developerem má pouze společnost upvest. Mezi investorem a developerem není právní vztah.
Výše poplatku za poskytování platebních služeb se odvíjí od konkrétní participace a je uvedena v projektovém sazebníku, který naleznete na stránce investiční příležitosti, ke které se daná participace vztahuje. Poplatek je vždy účtován ročně (to neznamená, že je splatný ročně) a je vyjádřen v procentech výše investice, za kterou jste získali participaci.
Více o poplatcích naleznete v Sazebníku a Projektovém sazebníku.
Upvest si účtuje poplatek za poskytování platebních služeb. Tento poplatek platí pouze investoři, kteří drží platné (dosud neukončené) participace. Je vyjádřen v procentech z výše investice, účtuje se ročně, ale je hrazen pouze z výnosů. Upvest si tento poplatek účtuje za procesování plateb ve vztahu ke konkrétní participaci a správu elektronického platebního systému.
Hodnota čistého výnosu je uváděna již po odečtení tohoto poplatku.
Více o poplatcích naleznete v Sazebníku a Projektovém sazebníku.
Poplatky se hradí pouze v případě, že dojde k výplatě výnosů ve vztahu k dané participaci.
Více o poplatcích naleznete v Sazebníku a Projektovém sazebníku.
Čerpání úvěru probíhá na základě žádosti o čerpání, kterou nám předkládá developer. Pokud jsou splněny všechny podmínky čerpání, zasíláme developerovi peněžní prostředky specifikované na základě žádosti, maximálně však takovou část, která byla vybrána v období fundraisingu.
Mezaninovým úvěrem nazýváme smlouvu o úvěru, která je uzavřena s developerem, který má již uzavřenou nebo má před uzavřením smlouvy o úvěru s bankou či jinou finanční institucí.
Upvest může zvolit jeden z následujících postupů. Druh zvoleného postupu by měl vždy maximalizovat pravděpodobnost úspěšné realizace daného projektu, za kterým byl úvěr poskytnut.
Upvest může
Pokud ještě nebyl úvěr developerem čerpán, Upvest může v případě porušení povinností odmítnout, pozastavit nebo snížit čerpání úvěru. I v takovém případě je ovšem výnos investorů ochráněn až do dne nejbližší splatnosti pomocí smluvní pokuty za nesplnění podmínek čerpání, jelikož jedna z podmínek čerpání úvěru je neporušení povinností či prohlášení.
Po dobu úvěrového vztahu jsme s developerem v kontaktu a dohlížíme na dodržování parametrů smlouvy o úvěru, jakož i realizovaného developerského projektu. Z toho důvodu jsme schopni odhalit hrozící problémy s případným nesplácením úvěru, popř. identifikovat jejich příčinu. Dále již za situace, kdy hrozí, že developer nesplatí jakoukoli část úvěru, dle smlouvy o úvěru můžeme uplatnit a budeme uplatňovat řadu sankčních mechanismů, které mají za cíl přinutit developera k řádnému plnění svých povinností plynoucích z této smlouvy (smluvní pokuta, hrozba zesplatnění úvěru apod.). Disponujeme tedy nástroji pro odhalení hrozícího nesplácení úvěru a donucujícími mechanismy pro jeho řádné hrazení.
V případě, že se developer ocitne v prodlení se splácením úvěru, snažíme se nastalou situaci aktivně a neodkladně vyřešit, a to vždy s ohledem na zájmy investorů a specifika daného projektu. Konkrétně, v co nejkratším čase prověříme aktuální majetkovou situaci developera, naši právníci navrhnou možné postupy k vymožení dlužné pohledávky, připraví veškeré potřebné dokumenty a v neposlední řadě se pokusíme o smírnou dohodu se samotným developerem stvrzenou ve formě notářského zápisu či jiného závazného dokumentu (např. o dohodu o úhradě dlužné částky ve splátkách apod.). Za situace, kdy nedojde k uspokojivé mimosoudní dohodě s developerem a jeví-li se soudní vymáhání dlužné pohledávky jako účelné (tj. developer disponuje aktivy k pokrytí jeho závazků či alespoň rozumné části), v návaznosti na zaslání předžalobní výzvy developerovi zahájíme soudní řízení. Samozřejmě tímto postupem není dotčena naše snaha o získání maxima finančních prostředků z konkrétní smlouvy o úvěru, proto i nadále hledáme efektivní cesty jak případně zaměnit pohledávku za developerem v likvidnější aktivum - např. formou prodeje pohledávky třetí osobě, uzavřením soudního smíru v rámci soudního řízení či mediační dohody apod. Zjistíme-li, že k nesplacení úvěru došlo v důsledku porušení zákonných povinností osob zastupujících developera, poženeme je k osobní odpovědnosti např. z titulu porušení péče řádného hospodáře při výkonu funkce statutárního orgánu developera. V krajním případě, pojmeme-li podezření, že k nesplacení úvěru došlo v důsledku trestního jednání developera či osob jej zastupujících, jsme připraveni obrátit se s takovými poznatky na orgány činné v trestním řízení (Policie ČR, státní zastupitelství).
Úvěr není zajištěn, pokud tak není uvedeno v informacích na stránce příslušné investiční příležitosti. Fakt, že úvěr není zajištěn, je odražen ve vyšší úrokové sazbě na úvěru a nastavením podrobnějších kontrolních mechanismů ve smlouvě o úvěru.
Způsobů jakými může Upvest poskytnout developerovi úvěr je několik:
To znamená, že developer je buď projektová společnost, jiná společnost patřící do skupiny developera nebo mateřská společnost.
Pokud Upvest poskytuje úvěr přímo projektové společnosti a developer má zároveň uzavřenou smlouvu o úvěru s finanční institucí, jedná se poté o mezaninový úvěr, který musí splňovat specifika mezaninového úvěru.
Navázání úvěru na společnost patřící do skupiny developera je nutné v případě, že financující finanční instituce nedovolí uzavřít úvěr s jiným subjektem. Nejčastěji se jedná o případ, kdy je už daný projekt ve fázi pokročilé realizace. Úvěr se poté většinou poskytuje společnosti v rámci skupiny developera, prostřednictvím které developer vkládá vlastní zdroje do projektu. Důvodem může být i fakt, že taková společnost představuje lepší záruky pro Upvest (např. vlastní nemovitost, ke které může mít Upvest zřízeno zástavní právo apod.). Tento poslední důvod je zároveň hlavním důvodem pro poskytnutí úvěru prostřednictvím mateřské společnosti developera.
Nehledě na výše zvolené schéma, úvěr je vždy účelový a prostředky z něj jsou využity k realizaci konkrétního projektu.
Mezaninový úvěr je podřízený smlouvě o úvěru, kterou developer uzavřel s bankou či jinou finanční institucí. Tato podřízenost je řešena smluvně a to uzavřením smlouvy o podřízeném dluhu (intercreditor agreement) mezi Upvestem a danou finanční institucí.
Aby finanční instituce developerovi schválila uzavřít smlouvu o úvěru s Upvestem, taková smlouva o úvěru musí mít určitá specifika:
Smlouvy o úvěru pro developery tedy strukturujeme s ohledem na finanční instituci. To platí i o způsobu kontroly developera či o jeho informačních povinnoststech vůči Upvestu. Taková smlouva o úvěru je dynamická a povinnosti developera i způsob kontroly se mění v závislosti na dosažení předem stanovených milníků projektu, kdy jedním z takových milníků je splacení finanční instituce.
Prohlášení je především výčet skutečností odrážejících nynější právní a ekonomický obraz developera a do jisté míry i určitý závazek ke způsobu jeho budoucího jednání a nakládání s aktivy. Prohlášení představuje určitou ochranu pro Upvest. Pokud se ukáže v průběhu trvání smlouvy o úvěru, že některá z prohlášení, která developer učinil, nejsou pravdivá, Upvest může postupovat v souladu s porušení povinnosti anebo prohlášení ze smlouvy o úvěru.
Povinnosti zakotvené ve smlouvě o úvěru dovolují Upvestu projekt kontrolovat po technické stránce a to například povinností developera dovolit přístup na stavbu, předložit stavební deník na vyžádání apod.
Dovolují Upvestu kontrolovat projekt po finanční stránce například skrze povinnost zasílat výpisy z bankovních účtů, faktury, výkazy zisků a ztrát včetně rozboru pohledávek, závazků apod.
Dovolují Upvestu kontrolovat projekt po právní stránce například povinností předkládat veškeré smlouvy a dokumentace developera na vyžádání Upvestu.
Chrání pozici Upvestu jako věřitele, zejména co se sjednaného pořadí vypořádání týče a to například povinností souhlasu Upvestu s uzavřením jakékoliv další smlouvy o úvěru, zápůjčce, transakci s investičními nástroji či jiným druhem financování. Povinností použití určitého procenta z tržeb developera ke splacení úvěru a to zejména tržeb pocházejících z předmětu účelu poskytnutí úvěru (např. realizace projektu, nemovitost).
Očekává se, že úvěr bude splacen jednorázově ke dni předpokládané splatnosti. Úvěr může být splacen i postupně a před tímto dnem, avšak díky poplatku za předčasné splacení a poplatku za částečné předčasné splacení je výnos investorů až do dne nejbližší splatnosti ochráněn.
Úvěr je čerpán jednorázově. V některých případech můžeme povolit i postupné čerpání úvěru, ale výnos investorů je v takovém případě chráněn poplatkem za rezervaci peněžních prostředků. Pokud není úvěr načerpán v celé výši, výnos investorů až do dne nejbližší splatnosti je ochráněn poplatkem za částečné čerpání.
upvest s.r.o. vystupuje v této smlouvě jako úvěrující a developer vystupuje jako úvěrovaný.
Nejprve musí dojít k úspěšnému fundraisingu.
Aby poté developer mohl čerpat úvěr, musí nejprve splnit podmínky čerpání. Nejrelevantnější podmínky čerpání úvěru jsou uvedené na stránce dané investiční příležitosti. Obvykle mezi ně ale patří: doručení platného stavebního povolení, doručení platných pojistných smluv, doručení znaleckých posudků. Vždy však závisí na druhu konkrétního projektu, fázi, ve kterém se nachází, způsobu financování konkrétního projektu a dalších faktorech. Chráníme se i proti situaci, kdy by se mezi uzavřením smlouvy o úvěru a možným okamžikem čerpání mohla výrazně zhoršit ekonomická situace developera anebo předmětu účelu (stavba, nemovitost apod.) za kterým je úvěr poskytován. Vyhodnocení takové situace je na nás, a pokud podle nás nastane, tak můžeme žádost o čerpání odmítnout.
Každá smlouva o úvěru, na které mohou investoři získávat participace, je účelová. Účel poskytnutí úvěru je v každé smlouvě uveden. Jedná se především o poskytnutí úvěru za účelem financování nákladů realizace konkrétního nemovitostního projektu jako je např. akvizice nemovitosti či výstavba nemovitosti. Účel úvěru je popsán na stránce dané investiční příležitosti.
Poplatek, který developer platí v případě, že nenačerpá celý úvěr. Výše poplatku se počítá z nenačerpané částky a činí částku, kterou by investor získal z této částky na úrokovém výnosu, pokud by tato částka byla načerpána a to až do dne nejbližší splatnosti.
Poplatek, který developer platí v případě, že splatí část poskytnutého úvěru před datem nejbližší splatnosti. Poplatek má dvě složky:
Poplatek, který developer platí v případě, že developer úvěr splatí před datem nejbližší splatnosti. Výše poplatku se počítá z načerpané částky a činí částku, kterou by investor získal z této částky na úrokovém výnosu, pokud by tato částka byla splacena v den nejbližší splatnosti.
Poplatek, který platí developer za možnost čerpání úvěru a který je počítaný od druhého dne po předpokládaném posledním dni období fundraisingu až do dne čerpání úvěru. Je vyjádřen jako % p.a. z celkové částky, kterou může developer čerpat a která byla vybrána v období fundraisingu. Pokud není uvedeno jinak, výše poplatku je stejná jako výše úrokové sazby.
Poplatek, který si bere Upvest od developera pokud nedojde k vypovězení smlouvy o úvěru a který je sjednán na základě smlouvy o úvěru. Pokud dojde k vypovězení smlouvy o úvěru, Upvest si bere poplatek ve stejné výši, ale investoři získávají zbytek poplatku, který činí částku, kterou by investoři získali, pokud by tato částka byla splacena v den nejbližší splatnosti.
Pokuta, kterou developer hradí, pokud nesplní podmínky čerpání. Standardně se nastavují dvě odlišné výše této pokuty a zvolená výše závisí na skutečnosti, jaké podmínky čerpání nesplnil a zda je nesplnil úmyslně či neúmyslně.
Zda došlo k úmyslu či ne a zda došlo k naplnění výše zmíněné podmínky, vyhodnocuje vždy Upvest. Přesná výše úrokové sazby ve 3) případě bude vždy uvedena u konkrétní investiční příležitosti.
Vaše osobní údaje jsou bezpečně uložené v našich zabezpečených datacentrech. Přenos dat, která obsahují vaše osobní údaje je vždy šifrován pomocí protokolu SSL.
K vašim osobním údajům má kromě Upvestu přístup Komerční banka a.s. („KB“), u které má upvest s.r.o. veden bankovní účet, na němž jsou evidovány peněžní prostředky třetích osob (vás investorů) a které interně rozřazuje k vašim účtům. KB předáváme vaše osobní informace v následujícím rozsahu: Jméno, příjmení, adresa trvalého bydliště, rodné číslo. Dále mají k vašim osobním údajům přístup zaměstnanci Upvestu. Poté mohou mít k vašim osobním údajům přístup subjekty podle příslušných právních předpisů, soudních rozhodnutí anebo rozhodnutí státní správy či samosprávy nebo obdobných institucí.
Souhlasem s pravidly pro zpracování osobních údajů taktéž udělujete souhlas Upvestu k předání vaší e-mailové adresy za účelem propagace služeb a produktů upvest s.r.o. nebo společností patřící do holdingové struktury Upvestu a to taktéž za účelem propagace jejich služeb a produktů.
Přístup k Vašemu účtu je chráněn jménem a heslem, které jste zadávali při registraci na app.upvest.cz. Akce spojené s podpisem smluv a investováním jsou dále chráněné pomocí 2-faktorové autentizace tak, že na Váš mobilní telefon zasíláme kód, kterým danou akci musíte potvrdit.
Vaše peníze jsou uloženy na bankovním účtu vedeném u Komerční banky, a.s. Náš elektronický systém komunikuje šifrovaným kanálem pomocí Account direct access API Komerční banky a díky němu můžeme automaticky detekovat příchozí platby a dle variabilního symbolu a čísla účtu odesílatele je připisovat na Váš účet na upvest.cz. Náš elektronický systém má nad bankovním účtem vedeným u Komerční banky pouze práva čtení, a proto nehrozí chybná manipulace s Vašimi prostředky z důvodu chyby v našem elektronickém systému.
Na bankovním účtu vedeným Komerční bankou, a.s. pod zvláštním režimem, kdy jsou na účtu evidovány peněžní prostředky třetích stran (vás investorů).
Průměrná denní sazba za pronájem jednotky
Ukazatel je vypočten jako podíl NOI a hodnoty nemovitosti
Čistá podlahová plocha
Debt yield = čistý provozní zisk (NOI) / celková zadluženost
Debt yield je dluhová metrika, jež sleduje kapacitu financovaného aktiva generovat provozní peněžní toky s ohledem na jeho celkovou zadluženost. Upvest sledováním této metriky například hlídá, že mezi Debt yield a výší tržní kapitalizační míry (Cap rate) pro dané aktivum existuje konzervativní rozdíl.
Debt-Service Coverage Ratio
DSCR neboli („Debt-Service-Coverage-Ratio“). Ukazatel vyjadřuje poměr čistého provozního zisku (NOI) a dluhové služby věřitele (splátka jistiny a úroků za dané období). Hodnota nad 1,0 ukazatele tak vyjadřuje rezervu v peněžních tocích generovaných nemovitostí pro pravidelné splátky dluhu.
Zisk po zdanění
Zisk před zdaněním
Hodnota LTV ke dni konečné splatnosti úvěru
Volné peněžní toky dostupné vlastníkům nemovitosti po úhradě všech nákladů, vyjma nákladů na úvěru Upvest
Volné peněžní toky dostupné vlastníkům nemovitosti po úhradě všech nákladů
Hrubá podlahová plocha
Poměrový ukazatel schopnosti hradit úrokové náklady. Hodnota nižší než 1 poukazuje na možný problém s hrazením úrokových nákladů v průběhu úvěrového vztahu
Kde EBIT jsou volné peněžní toky pro úhradu úroků.
Způsobů výpočtu ukazatelů úrokového krytí je několik a vždy se volí vhodný postup ve vztahu k danému případu.
Vnitřní výnosové procento je jedna z tradičních metod měření výnosu. Klíčovou vlastností IRR je to, že bere v potaz časování peněžních toků (jak negativních = investiční výdaj, tak pozitivních = obdržení peněz z investice zpět). Tato vlastnost je klíčová proto, že umožňuje „normalizaci“ a tedy přímé porovnání různých investic s různými profily peněžních toků, různých maturit, různými úrokovými mechanismy apod. Více o této problematice najdete v článku na našem blogu Insights. Technicky se jedná se o diskontní sazbu, která je řešením rovnice:
kde
CFt je peněžní tok v čase t
r je diskontní sazba
Letter of intent (LOI) je dokument deklarující předběžný závazek jedné strany provést transakci s danou protistranou. LOI nastiňuje hlavní podmínky budoucí dohody.
Poměr celkového dluhu a celkových nákladů projektu, využívá se mimo jiné při hodnocení rizikovosti úvěru, či při stanovení maximální výše poskytovaného úvěru
Poměr celkového dluhu a hodnotě nemovitosti, využívá se mimo jiné při hodnocení rizikovosti úvěru, stanovení maximální výše poskytovaného úvěru
Čistá podlahová plocha určená k pronájmu
Čistý provozní zisk výnosové nemovitosti
Tržby na pronajatou jednotku
Výnos na investovaném vlastním kapitálu. Uvádíme jako procentuální podíl zisku před zdaněním na vlastním kapitálu poskytnutém do projektu developerem bez zohlednění časové složky.
Výnos na investovaném kapitálu. Uvádíme jako násobek investičních nákladů projektu bez zohlednění časové složky.
Vypočteno jako poměr počáteční výše úvěru k poslednímu známému ocenění dle znaleckého posudku
Vážený průměr doby do konce nájemních smluv. Váhami jsou roční výše nájmů dle platných nájemních smluv. Vyjadřuje se v letech.
Nebytové prostory, které nelze zkolaudovat jako bytové jednotky pro nesplnění hygienických norem. Zpravidla nevyhovují v ateliérech a studiích hlukové limity, nebo prostory nesplňují normu oslunění.
Cena, kterou obdrží generální dodavatel stavby od developera za vyhotovení stavby. Tato cena je dohodnutá ve smlouvě o dílo.
Platby ze smlouvy o úvěru, které náleží investorům na základě jejich participací a to po odečtení všech poplatků. Je vyjádřen jako % p.a. z výše investice.
Pokud uvádíme hodnotu čistého výnosu, počítáme pouze úrokový výnos a poplatek za rezervaci peněžních prostředků, který je hrazen developerem. Znamená to, že výsledný čistý výnos může být vyšší (zejména pokud nastane platba některého z poplatků nebo smluvních pokut hrazených developerem). Může být i o setiny procenta nižší, pokud převod platby od developera ze smlouvy o úvěru Upvest nezprocesuje v ten samý den. Čistý výnos, pokud není uvedeno jinak, se počítá od druhého dne po předpokládaném posledním dni období fundraisingu a nebo ode dne čerpání úvěru, podle toho, co nastane dříve.
Jedná se o poslední možný den, kdy může být úvěr zcela splacen, aniž by byl developer sankciován za pozdní splacení či splátky (např. úroky z prodlení, které standardně činí 12%-20% p.a.) či proti němu nebylo zahájeno vymáhání soudní cestou. Den konečné splatnosti je uveden ve smlouvě o úvěru a neměl by předcházet dni konečné splatnosti, kterou má developer stanovenou v úvěrové smlouvě s nadřízeným věřitelem, pokud je úvěr poskytnut stejnému developerovi.
Druhý pracovní den po dni, ve kterém Upvest identifikoval přijatou platbu jako platbu přijatou na plnění konkrétního úvěru, ve vztahu ke kterému Upvest eviduje, že vznikla a trvá alespoň jedna participace.
Právnická osoba, se kterou Upvest plánuje nebo má uzavřenou smlouvu o úvěru.
DSRA nebo Debt Service Reserve Account znamená rezervní účet, který je dotován úvěrovaným z vlastních zdrojů nebo z provozu nemovitosti a prostředky z tohoto účtu jsou použity v případě, že nemovitost negeneruje dostatek peněžních prostředků na úhradu splátek dluhu.
EURIBOR (Euro Interbank Offered Rate) je referenční úrokovou sazbou mezibankovního trhu, za kterou by byla referenční banka ochotna poskytnout depozitum jiné bance. EURIBOR je vyhlašován každý pracovní den Evropským institutem pro peněžní trhy, která vyhlašuje pravidlo pro její výpočet. Sazba EURIBOR se stanovuje pro různé splatnosti od 1 dne (1D EURIBOR) až do 1 roku (1Y EURIBOR) a je průměrem z indikativních kotací referenčních bank. EURIBOR je využíván jako cenový zdroj pro účely stanovení ceny dluhu (stanovení úrokové sazby) i na mimobankovním trhu, jakožto proměnlivá část úrokové sazby, která bývá navýšena o marži věřitele.
Jedná se o náklady spojené s financováním projektu (nejčastěji dluhovým financováním). Náklady zahrnují předpokládanou výši úrokových plateb a poplatků spjatých s externím financováním.
První převod peněžních prostředků z bankovního účtu investora, který uvedl při registraci, na bankovní účet Upvestu č.7401552/0100 určený pro investice se zadáním vašeho variabilního symbolu do pole variabilního symbolu. Takto převedené peněžní prostředky Upvest následně vloží na účet investora.
Představuje buď participaci, nebo výši nominální hodnoty participace respektive peněžní prostředky, za které byla daná participace získána. To stejné platí i ve vztahu k podmíněné participaci.
Částka či její rozmezí, která se vybírá v období fundraisingu a která tvoří jistinu úvěru u smlouvy o úvěru uzavřené mezi Upvestem a developerem.
Jedná se o náklady spojené s realizací projektu. Konkrétně, náklady související se stavebně technickými pracemi, ale i náklady, které se přímo neprojeví v podobě hmotného výsledku na projektu výstavby. Hlavní investiční náklady projektu výstavby jsou tedy především: náklady na prověrky, akvizice pozemku, vypracování projektové dokumentace, inženýrské sítě, hrubé technické úpravy, přeložky, sadové úpravy, stavba, projektový management, právní náklady, marketing. Co se týče finančních nákladů, tak záleží, zda jsou placeny v průběhu realizace projektu. Pokud ano, zahrnujeme je do investičních nákladů. Pokud mají být placeny z výnosů projektu, do investičních nákladů je nezahrnujeme.
Smlouva o úvěru, na které lze získávat participace nebo internetová stránka v rámci platformy, která obsahuje detailní popis a všechny informace ohledně dané smlouvy o úvěru na které lze získávat participace.
Uživatel platformy, který úspěšně prošel registrací.
Proces získávání podmíněné participace, která se po úspěšném fundraisingu mění na participaci.
Úročení probíhá pouze na investici. Výpočet úroků:
Kde
r je roční úroková sazba
m je frekvence úročení
Nejčastěji se jedná o bytové jednotky, ateliéry, komerční / retailové prostory.
Rozbor závazků projektové společnosti se splatností delší než 180 dní, pokud je developer přímo projektovou společností. V případě, že Upvest financuje projekt jiným schématem, tak se kapitálovou strukturou projektu myslí rozbor pohledávek subjektů opravdu financujících (ať už přímo či nepřímo) investiční náklady projektu.
Schválení užívání dokončené stavby stavebním úřadem na základě kolaudačního souhlasu.
KYC neboli („Know-Your-Customer“) znamená proces identifikace a verifikace klíčových osob úvěrovaného a projektu.
Jedná se o odhad ceny aktiva stanovené na základě čistého ročního cash flow, které dané aktivum vygeneruje a na základě výše diskontní sazby, která odráží ohodnocení za podstupované riziko spojené s takovým cash flow.
Předpokládáme nulový růst v čistých ročních peněžních tocích, pokud neuvádíme jinak.
Nejbližší možná splatnost úvěru.
Většinou se jedná o datum, ke kterému by byl úvěr developerem splacen, pokud by např. došlo k neočekávanému urychlení stavební realizace či dosažení neočekávaného prodeje jednotek projektu (směrem nahoru). I když se takový scénář neočekává, je reálný a developer má možnost k tomuto datu a i po něm úvěr splatit bez poplatků za předčasné splacení úvěru.
Skutečnost, že výše investovaných prostředků investorů v období fundraisingu nedosáhla investičního cíle.
Obsahem notářského zápisu o dohodě se svolením k vykonatelnosti je závazek dlužníka, že ve stanovené lhůtě řádně splní svůj dluh vůči věřiteli a pokud tak neučiní, může věřitel bez dalšího soudního řízení požádat soudního exekutora o exekuci dlužníkova majetku. Není tak třeba před exekucí absolvovat soudní řízení se soudním poplatkem a často s dobou trvání několika let, ve kterém je dlužníkovi nejdříve uloženo dluh zaplatit, a až poté lze navrhnout exekuci.
Období, ve kterém může developer zažádat o čerpání úvěru. Standardně se jedná o období počínající úspěšným fundraisingem.
Časové rozmezí, ve kterém mohou investoři získávat podmíněné participace, které se v okamžiku úspěšného fundraisingu automaticky mění na participace.
Obligor Rating vyjadřuje pravděpodobnost selhání subjektu.
Abychom zamezili možnému tlaku na investory, kteří by se u menších fundraisingů mohli rozhodovat pod časovým nátlakem z důvodu očekávaného rychlého průběhu fundraisingu, rozhodli jsme se zavést tzv. Odložený start fundraisingu. Ten spočívá v tom, že první dny fundraisingu bude celá detailní investiční analýza vystavena online bez možnosti investice tak, aby měl každý čas se v klidu s analýzou seznámit a mohl tak učinit rozhodnutí, zda na daném úvěru / financování projektu participovat chce, či nikoliv.
Jedná se o čistý výnos a uvedení splatnosti dané investice.
Participační smlouva - smlouva mezi Společností a osobou poskytující komerční úvěry, zakládající právo Společnosti podílet se na Výnosech, Jistině a ztrátách určených úvěrových smluv uzavřených mezi osobou poskytující komerční úvěry a Dlužníky z úvěrových smluv.
Internetové stránky www.upvest.cz společnosti upvest s.r.o..
Nejrelevantnější podmínky čerpání úvěru jsou uvedené na stránce dané investiční příležitosti. Obvykle mezi ně ale patří: doručení platného stavebního povolení, doručení platných pojistných smluv, doručení znaleckých posudků, anebo že nedošlo k porušení povinností či prohlášení ze smlouvy o úvěru. Vždy však závisí na druhu konkrétního projektu, fázi, ve kterém se nachází, způsobu financování konkrétního projektu a dalších faktorech. Chráníme se i proti situaci, kdy by se mezi uzavřením smlouvy o úvěru a možným okamžikem čerpání mohla výrazně zhoršit ekonomická situace developera anebo předmětu účelu (stavba, nemovitost apod.) za kterým je úvěr poskytován. Vyhodnocení takové situace je na nás, a pokud podle nás nastane, můžeme žádost o čerpání odmítnout, aniž by zanikl nárok na smluvní pokutu za nesplnění podmínek čerpání.
PRIBOR (Prague InterBank Offered Rate) je referenční úrokovou sazbou mezibankovního trhu, za kterou by byla referenční banka ochotna poskytnout depozitum jiné bance. PRIBOR je vyhlašován každý pracovní den Českou národní bankou, která vyhlašuje pravidlo pro její výpočet. Sazba PRIBOR se stanovuje pro různé splatnosti od 1 dne (1D PRIBOR) až do 1 roku (1Y PRIBOR) a je průměrem z indikativních kotací referenčních bank. PRIBOR je využíván jako cenový zdroj pro účely stanovení ceny dluhu (stanovení úrokové sazby) i na mimobankovním trhu, jakožto proměnlivá část úrokové sazby, která bývá navýšena o marži věřitele.
Účelově zřízená právnická osoba vlastněná developerem nebo přímo developer, v jehož přímém vlastnictví je, anebo má být, nemovitost, stavba anebo pozemky. Projektové společnosti Upvest poskytuje, ať už přímo či nepřímo, peněžní prostředky za účelem realizace stavby anebo akvizice nemovitosti či za jiným účelem financování či refinancování nemovitostního projektu, specifikovaném na stránkách investiční příležitosti.
Finanční instituce (i Upvest) upřednostňují anebo vyžadují realizaci projektu projektovou společností zejména z následujících důvodů: oddělení rizika projektu či provozování nemovitosti od ostatních aktivit developera a přehlednější kontrole finančních toků spojených s realizací projektu.
Veškeré náklady spojené s provozem výnosové nemovitosti, primárně se jedná o náklady na správu nemovitosti
Průměrná roční obsazenost všech jednotek výnosové nemovitosti vypočtena jako podíl součtu obsazených jednotek v rámci roku a součtu neobsazených jednotek v rámci jednoho roku.
První převod peněžních prostředků z bankovního účtu investora, který uvedl při registraci, na bankovní účet Upvestu č.7401552/0100 určený pro investice se zadáním vašeho variabilního symbolu do pole variabilního symbolu. Takto převedené peněžní prostředky Upvest následně vloží na účet investora.
Očekávané datum splatnosti úvěru.
Na základě finanční analýzy a technického zhodnocení určíme předpokládaný harmonogram stavební realizace projektu a očekávanou výši prodejů či míru obsazenosti. Poté určíme datum, ke kterému očekáváme úplné splacení úvěru.
Nadřízený úvěr poskytnutý bankou či jinou finanční institucí.
Skutečným majitelem se dle zákona č.253/2008 Sb. o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu zákona rozumí fyzická osoba, která má fakticky nebo právně možnost vykonávat přímo nebo nepřímo rozhodující vliv v právnické osobě, ve svěřenském fondu nebo v jiném právním uspořádání bez právní osobnosti. Má se za to, že při splnění podmínek podle věty prvním skutečným majitelem je
a) u obchodní korporace fyzická osoba,
b) u spolku, obecně prospěšné společnosti, společenství vlastníků jednotek, církve, náboženské společnosti nebo jiné právnické osoby podle zákona upravujícího postavení církví a náboženských společností fyzická osoba,
c) u nadace, ústavu, nadačního fondu, svěřenského fondu nebo jiného právního uspořádání bez právní osobnosti fyzická osoba nebo skutečný majitel právnické osoby, která je v postavení
Úročení probíhá i na dosud naběhlých úrocích:
Kde
r je úroková sazba
m je frekvence úročení (standardně volíme roční, kdy m =1 pokud není uvedeno jinak)
Smlouva uzavřená mezi developerem a generálním dodavatelem stavby, na základě které se generální dodavatel stavby zavazuje zhotovit stavbu podle projektové dokumentace a dokončenou stavbu poté předat bez jakýchkoliv závad a škod za stanovenou cenu a ve stanoveném termínu developerovi.
Smlouva o úvěru uzavřená mezi Upvestem jako úvěrujícím a developerem jako úvěrovaným a na které mohou investoři získávat participace.
Smlouva o smlouvě budoucí kupní, kterou developer uzavírá se zájemcem o jednotku projektu. Na jejím základě standardně dochází ke složení zálohy ve výši 10 - 15 % z celkové kupní ceny jednotky projektu a někdy i k doplatku celé kupní ceny po kolaudaci jednotky projektu. V rámci této smlouvy jsou uvedeny podmínky pro uzavření kupní smlouvy na jednotku projektu.
Den kdy je splátka úvěru či jeho části obdržena na bankovním účtu Upvestu.
Skutečnost, ze které vznikla škoda, a která by mohla být důvodem vzniku práva na pojistné plnění.
Smlouva uzavřená mezi Upvestem a finanční institucí, která poskytuje nadřízený úvěr stejnému developerovi. Jedná se o smlouvu, na jejímž základě Upvest uzná plnou podřízenost splacení úvěru od finanční instituce. Zároveň se Upvest vzdá práv pro zasahování do případných insolvenčních řízení.
V případě prodlení se splněním jakéhokoliv dluhu ze smlouvy o úvěru, je developer povinen zaplatit Upvestu úrok z prodlení. Pokud není uvedeno jinak, je úrok z prodlení splatný k poslednímu dni kalendářního měsíce, počínaje kalendářním měsícem, ve kterém prodlení nastane.
Jedná se o úrokovou sazbu uvedenou ve smlouvě o úvěru.
Skutečnost, že výše investovaných prostředků investorů v období fundraisingu dosáhla investičního cíle.
Buď se jedná o smlouvu o úvěru, nebo částku, která byla vybrána od investorů v období fundraisingu, nebo o výši načerpané částky developerem.
Jedná se o číselnou kombinaci, kterou obdržíte při uzavření smluvní dokumentace při procesu registrace. Variabilní symbol vám bude zaslán e-mailem po dokončení registrace a naleznete jej v hlavičce rámcové smlouvy. Váš variabilní symbol používáte jako identifikaci při komunikaci s Upvestem a variabilní symbol také uvádíte do variabilního symbolu při převodu peněžních prostředků na váš účet.
Vinkulace pojistného plnění znamená, že v případě, že by došlo k poškození či znehodnocení financované nemovitosti v průběhu úvěrového vztahu a jednalo by se o pojistnou událost, náhrady z pojistného plnění obdrží od pojišťovny přímo věřitel.
Finanční prostředky developera, které byly vloženy do projektové společnosti vkladem do vlastního kapitálu, zápůjčkou či úvěrem od ekonomicky spjatého subjektu (jiné společnosti ze skupiny developera).
Časové období během kterého je nájemný prostor neobsazený a během něhož se hledá nový nájemce.
Nemovitost generující pravidelné příjmy z pronájmu.
Platby ze smlouvy o úvěru, které náleží investorům na základě jejich participací. Pokud jsou ve stejné větě použité výrazy „výnos“ a „jistina“, myslí se výnosem pouze platby ze smlouvy o úvěru, které nejsou splátkami jistiny.
Vypočítá se jako poměr NOI vůči hodnotě nemovitostí. Zobrazuje výkonnost dané výnosové nemovitosti a zahrnuje vliv individuálních provozních nákladů.
Událost nezávislá na vůli pojištěného způsobená přírodními vlivy, která má za následek, že provoz nemovitosti není možný, či by případný provoz a užívání nemovitostí znamenal ohrožení zaměstnanců pojištěného či obyvatel, majitelů anebo nájemníků jednotek projektu.
Společnost upvest s.r.o. je registrována u České národní banky jako poskytovatel platebních služeb malého rozsahu.
Copyright © 2024, upvest s.r.o., IČ: 05835526